Granada, Alhambra - 1. rész

Az Alhambra Spanyolország leglátogatottabb világi építménye, világörökségi helyszín. A látogatók számát tekintve megelőzi még a barcelonai Sagrada Familiát is... ...vagy bármi mást is Spanyolországban.



Granada 1. rész

Mióta itt lazulunk Spanyolországban folyamatosan motoszkált bennünk a gondolat, hogy érdemes lenne megnéznünk Sevillát, Cordobát és/vagy Granadát ahol a világhírű mór építményeket/örökségeket lehet megcsodálni.

Egyik sincs közel hozzánk, de úgy gondoltuk, hogy ha befejeződik a nyaralásunk, akkor kicsi az esély rá, hogy csak ezekért a látnivalókért visszajövünk a közeli jövőben. 10-15 év múlva már más lenne a helyzet, amikor Nelli és Beni is tudná értékelni a helyek kulturális örökségét is, de mi nem akartunk addig várni, mivel a lehetőség most adódott. :-) Ági szülei vigyáztak Nellire és Benire, mi pedig Ági tesójával és a barátnőjével el tudtunk menni egy napra.
Beni mindenesetre nagyon szomorú volt, hogy nem vittük most el. Mindig megkérdezte, amikor a képeket rendezgettem, hogy itt miért nem volt velünk? Ő teli van energiával és simán végigsétálta volna velünk a napot, amúgy is nagyon érdeklik a régi épületek. Logikus érvek, nehéz rá bármit is válaszolni. Abban maradtunk, hogy vele más érdekes helyeket fedeztünk fel, de megegyeztünk, hogy még közösen visszamegyünk egyszer...

Melyik legyen a háromból?
Sevilla hamar kiesett (de csak a mostani körből) - 600km-re, ~6 óra autóútra van tőlünk (vissza még egyszer ennyi...)

Melyik legyen inkább Cordoba vagy Granada?
Mindkettőről kaptunk ajánlásokat, mindkettőről állították, hogy egyik szebb, mint a másik... :)
Végül két érv döntött Granada mellett:
1) 150km-rel és 1,5 órával közelebb van, mint Cordoba (350km vs 500km; 3,5 óra vs 5 óra utazás irányonként)
2) Azért Granada mert ott van az Alhambra! :-) (ezt egy weboldalon olvastam, nagyon meggyőző érvnek bizonyult)

Az interneten sok képen havas hegyek előtt fekve ábrázolják Alhambrát.
Június közepén a meleg tengerpart mellől indulva hiú ábrándnak tűnt, hogy mi is hasonló képeket csináljunk. 
Egészen eddig a pontig... :)

Utólag megbeszélve nem annyira megdöbbentő, hogy a hegyekben 2000-3000 méter magasan még nyáron is lehet hó... A 3479m magas Mulhacén a Sierra Nevada, sőt egész Spanyolország legmagasabb csúcsa. Állítólag remek sípályák is vannak (remélem egyszer ezekről is írhatunk személyes élménybeszámolót - /* BP - Malaga repülővel (3,5 óra), autóbérlés (170km, 2 óra), azaz hajnali 4 órás otthoni indulással (6-kor indul a repülő Budapestről) ebéd után már síelhetnénk is...:) #YOLO - #egyszer_élünk :) */ amik egészen május elejéig voltak nyitva. Idén május elején még havazott is a Sierra Nevada hegységben.

Ausztriában néhány magasabban fekvő hágót nem is nyitnak meg május/június eleje előtt a magas hófalak miatt. Az Alpok döntő része a 44-47 szélességi kör között fekszik a Sierra Nevada pedig majdnem 1000 km-rel délebbre a 37. szélességi körön terül el, szóval nem véletlenül tűnt szürreálisnak nekünk aznap ez a teljesen természetes helyzet...
Elspoilerezve a végét, sajnos a júniusi hógolyózást már nem tudtuk bezsúfolni a napba... :(


Tartottuk az előzetesen kalkulált menetidőt és még 11 óra előtt le is parkoltunk Granada közepén egy mélygarázsban. 

Az indulás előtti estéken az interneten az Alhambra mellett rengeteg más granadai látnivalóról is olvastunk - kicsit el is vesztünk az adathalmazban -, ezért az első utunk a turista információs irodába vezetett, hogy javasoljanak ők egy programtervet, ami belefér 4 órába. : -)
Utólag azt mondhatjuk, hogy a 4 óra nagyon kevés Granadára - csak a főbb látnivalókra koncentrálva is megérdemelne 1-2 teljes napot, de mivel a jegyünk 16.00-ra szólt a Naszridák palotájába, ezért nem maradhattunk tovább.

Miután a spanyol katolikus uralkodók 1492-ben kiűzték a mórokat Granadából nem a mór örökség lerombolására, hanem a saját városrészük felépítésére koncentráltak - az utókor szerencséjére. Itt is van látnivaló bőven, mi azokat tudtuk megnézni, amik a mór városrész felé útba estek.

Ötletes megoldás, hogy a hőség ellen árnyékolókkal védik az utcát.


Egy kisebb, de impozáns katolikus templom (Iglesia del Sagrario)

Ami, mint később kiderült, csak egy oldalhajója volt a granadai katedrálisnak...

Albaicin, a mór városrész
Hangulatos, szűk, kavicsos utcák - hogy meglegyen a kellő felvezetés a díszítettségre, még a kavicsok is mintába vannak rendezve az utcákon... - tapintható a sok-sok évszázados múlt. 

Számunkra még meghatározó volt a város illata... Néhol csak egészen finoman és kellemesen érződött a jellegzetes fűszeres illat, néhol azonban nagyon töményen arcon csapott. Mindketten allergiás reakcióval válaszoltunk..., fejenként egy 100-as zsepi csomagot biztosan elhasználtunk aznap. 
Nem csak a fűszeres illatot okolnám ezért, mert bementünk egy arab házból kialakított parfümériába is, ahol mindenki magának kever(tet)heti ki a neki tetsző parfümöt és ott semmi bajunk nem volt, csak élveztük a keveredő illatokat. 

 

Már a Trabant is évszázadosnak tekinthető : -)
az elmaradhatatlan bazársor


Néhány látványossághoz belépőt is kell fizetni, de egész jól megoldották, hogy nem egyesével kell belépőt venni mindenhova, hanem több nevezetességhez - az óváros egymástól távoli pontjain - csoportosan lehet viszonylag értelmes áron megvenni a belépőt. Ez azt jelentette, hogy 5 EUR volt az együttes belépő a mór fürdőbe, egy régi arab házba és a Palace of Dar al-Horra-ba, ami az utolsó granadai mór király, Boabdil anyjának a lakkhelye volt. /* Úgy látszik már akkor is az volt a divat, hogy a gyerekek külön költöztek a szülőktől :) */


Mór fürdő
Ablakok helyett a tetőn vágtak bevilágítónyílásokat, így biztosítottak természetes félhomályt.

Virtuális bemutató - amerre fordítottuk a tabletet azt a részt mutatta eredetiben - valahogy így nézhetett ki ~1000 évvel ezelőtt

Az arab geometria csodálatos világa

Mór lakóház - a ház nagy része még mindig eredeti
Jellegzetes a belső udvar kis csobogóval. Állítólag a lakrészeket is cserélgették az év folyamán, nyáron az árnyékosabb, hűvösebb oldalon laktak, télen pedig átköltöztek a naposabb, melegebb oldalra.

A ház úrnője :)


Palace of Dar al-Horra
Az utolsó granadai király anyjának a lakhelye. Az alsóbb szinteken kiállítás volt az arab tudomány korabeli eredményeiről és műszereiről.
Nem, nem doppinglabor - vízóra az 1200-as évekből

 Csillagok útján
 Hihetetlenül aprólékos és precíz kidolgozás
 


A felső szintekről pedig gyönyörű kilátás nyílt az Alhambrára és a mögötte lévő Sierra Nevadára.

Folytatása következik : -)

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Villajoyosa - színes házak, csokigyár

San Pedro del Pinatar (Murcia)

Hova menjünk ma?